majandus

Intelligentne investor

Ettetellimine
Intelligentne investor pilt
Autor: Benjamin Graham, Jason Zweig Ilmumisaeg: 20.04.2018 Raamatuklubi: Äripäeva raamatuklubi

NB! Ilmub 20. aprillil 2018

 

Benjamin Graham on üks 20. sajandi tunnustatumaid investeerimisnõustajaid, ta on kõikjal maailmas inimesi õpetanud ja inspireerinud. Tema väärtusinvesteerimise teooria – mis kaitseb investoreid suurte vigade eest ja õpetab looma pikaajalisi strateegiaid – on teinud raamatust „Intelligentne investor“ aktsiaturu piibli alates selle esimese trüki ilmumisest 1949. aastal. Warren Buffett nimetab seda raamatut parimaks investeerimisraamatuks, mis on iial kirjutatud.

Aastate vältel on turu arengud tõestanud Grahami strateegiate tarkust. Käesolevas täiendatud väljaandes on säilitatud Grahami algne tekst ning sellele on lisatud tunnustatud finantsajakirjaniku Jason Zweigi kommentaarid. Jason Zweigi vaatenurk hõlmab tänapäeva turu olukorda, tõmbab paralleele Grahami näidete ja tänapäevaste finantssuundumuste vahel ning annab lugejale põhjaliku arusaama, kuidas Grahami põhimõtteid rakendada.

 

Benjamin Graham (1894–1976) on väärtusinvesteerimise isa, kes on inspireerinud paljusid tänapäeva ärimehi.

Jason Zweig kirjutab iganädalast Wall Street Journali kolumni „Intelligentne investor“. Ta on teinud kaastööd ajakirjadele Money, Times ja Forbes ning kirjutanud investeerimisest alates 1997. aastast.

 

„Kaugelt kõige parem investeerimisraamat, mis on kunagi kirjutatud.“

– WARREN BUFFETT

Mountain View  Mountain ViewMountain View

Tellimine


Arvustused
Jaak  Roosaare
Jaak Roosaare
investor, “Rikkaks saamise õpiku” autor

Intelligentne investor
Maailma edukaim investor Warren Buffett on nimetanud seda raamatut ülekaalukalt kõigi aegade parimaks investeerimisõpikuks. Raamatu autor Benjamin Graham oli Buffetti üks esimesi tööandjaid ja mentoreid, kes õpetas noorele Warrenile selgeks eduka aktsiavaliku saladused. Veelgi enam, Grahamilt õppis Buffett mõtteviisi, mis tegi temast jätkusuutliku ja eduka investori.

Mida sellest raamatust võib leida? Kohe esmalt on sobiv hoiatada, et tegemist pole lihtsa lugemisega. Ka mul endal, kuigi olen suur investeerimisraamatute sõber, läks raamatu läbitöötamisele aega mitu kuud ning korduvalt oli tahtmine raamat pooleli jätta ja midagi kergemat lugeda. Aga ärge andke alla! Usun, et pingutus on vaeva väärt. Mis selle raamatu lugemise raskeks teeb? Esiteks kindlasti teistsugune ajaline taust. Raamatu esimene versioon ilmus aastal 1949 ja midagi pole teha – ettevõtted, majandus ja ka sõnavara on sellest ajast saadik oluliselt muutunud. Raudteefirmade võlakirjade asemel on nüüd kuum sõna tehnoloogiaaktsiad ja krüptovaluutad. Inflatsioon, intressid ja majanduskasvu ootused on sootuks teised. Teiseks on kindlasti muutunud ka kogu investeerimisfilosoofia – puhtalt bilanssi uurides on tänapäeval USA aktsiaturul raske konkurentsieelist saavutada. Ja kolmandaks on ka raamatu maht selline, et päris ühe nädalavahetusega seda läbi ei loe. Ma ise lugesin 2003. aastal ilmunud täiendatud versiooni, milles iga peatüki järel on Jason Zweigi järelsõna ja kokkuvõtted. See tegi lugemise palju lihtsamaks.

Miks siis ikkagi seda raamatut lugeda ja mida sellest õppida? Kohe esimeses peatükis teeb autor lugejale selgeks, mis vahe on investoril ja spekulandil. Peale selle jagatakse investorid kaheks – kaitsvateks (defensive) ja ettevõtlikeks või ründavateks (enterprising). Väga hea mõttemuster!

Warren Buffett tõstab oma sissejuhatuses esile kaks raamatu kõige tähtsamat peatükki: peatükid 8 ja 20. Esimene neist räägib bipolaarsest tegelasest nimega Härra Turg ning mõttest, et aktsia hind ja ettevõtte väärtus on kaks eri asja. Teine aga turvalisusvaru kontseptsioonist (margin of safety), mis soovitab alati jätta endale puhvri juhuks kui analüüs päris täppi ei läinud. Need põhimõtted on eduka pikaajalise investeerimiskarjääri alustalad. Seega soovitan neid peatükke lugeda ikka ja jälle, kuni need on muutunud osaks Sinu mõttemaailmast. Ja ülejäänud raamatut võtta pigem väljakutsena ;).

Loe edasi >
Tarmo  Tanilas
Tarmo Tanilas
Swedbanki investeeringute strateeg

Väärtusinvesteerimise suurmeister
Kui investeerimises korraldataks ülemaailmseid suurvõistlusi, oleks selle esimeseks olümpiavõitjaks suure tõenäosusega kuulutatud Briti päritolu USA investor Benjamin Graham. Tema teadmised investorite psühholoogiast ja varade õiglase hinna määramisest ning oskus oma peaga mõelda ja vajadusel turu suuna suhtes vastupidi liikuda, andnuks talle konkurentidega võrreldes selge edumaa.

Sellest sai suurepäraselt aru ka tema kuulsaim õpilane Warren Buffett, kes on nimetanud Benjamin Grahami 1949. aastal esmakordselt üllitatud ja hiljem bestselleriks kujunenud teost „Intelligentne investor“ kõigi aegade parimaks investeerimisraamatuks. Just Graham oli Buffetti peamine mentor, kelle käest õpitud oskused on tal aastakümnete jooksul võimaldanud saavutada turu keskmisega võrreldes imetlusväärse tootluse. Autosõitu ei saa õpetada inimesed, kes pole ise kunagi autot juhtinud. Teoreetiliselt on see muidugi võimalik, aga ma ei suuda selliseid juhendajaid tõsiselt võtta. Samamoodi on ka investeerimisega. Mulle meeldib Benjamin Graham, sest ta on praktik, kes räägib ausalt nii õnenstunud kui ka ebaõnnestunud tehingutest. Tema näited on selged ja elulähedased ning neil on väga suur praktiline väärtus algajale investorile, kes liigub oma finantsvabaduse poole.

Selle raamatu hoolikas lugemine ning loetu praktikas rakendamine võimaldab kõigil meil saada intelligentseks investoriks. Stockmanni hulludel päevadel on terve linn täis kollaseid kilekotte, sest tualettpaberi 30% hinnalangus paneb massid kauplusele tormi jooksma. Kui aga aktsiaturul pakutakse varasid samasuguse hinnasoodustusega, läheb enamik meist paanikasse ning soovib positsioonidest kiiresti loobuda! Kas pole mitte absurdne?

Inimpsühholoogia mõistmine ning oskus varade hinda õiglaselt hinnata on eduka investeerimise peamised nurgakivid. Hindan kõrgelt Benjamin Grahami oskust lihtsate ning eluliste näidete varal demonstreerida, kuidas väga intelligentsed inimesed muutuvad börsidel äkitselt täiesti ebaratsionaalseks. Lugege seda raamatut väga hoolikalt, tehke märkmeid ning analüüsige oma senist finantsturgudel käitumist. Korralik kodutöö, selgete sihtide ja reeglite seadmine ning tugev närvikava teevad teist üsna ruttu investorid, kes hea tahtmise korral võiksid minna ka investeerimise suurvõistlustele.

Loe edasi >
Indrek  Naur
Indrek Naur
vandeadvokaat, investor

Väärtusinvestori piibel
Oma investoritee alguses otsisin raamatut, kust saaks investeerimise kohta süvendatud teadmisi. Lugesin läbi sadu raamatuid ja ainus raamat, mida ma ka hiljem olen mitu korda lugenud, on Benjamin Grahami „Intelligentne Investor“.

Benjamin Grahami raamatut „Intelligentne Investor“ võib ilma liialdamata pidada väärtusinvestori piibliks, sest piibliks võib ülekantud tähenduses lugeda iga raamatut, mis on mingis valdkonnas tähtsaim või põhiline. Mul on hea meel, et tänu Investor Toomasele on väärtusinvestori piibel nüüd ka eesti keeles.

Kes on väärtusinvestor? Lühidalt öeldes on väärtusinvestor see, kes otsib börsilt aktsiaid, mille hind on võrreldes ettevõtte väärtusega odav. Graham pidas allahinnatuks ettevõtteid, mille aktsiatega kaubeldakse alla likvideerimisväärtuse (P/B). Ta pidas tähtsaks ostmise ja hoidmise põhimõtet, sest varjatud väärtusega ettevõtte väärtus kasvab ajaga – ettevõtte kapitalisatsioon suureneb ja jooksvalt jaotatakse aktsionäridele kasumit. Graham ei hinnanud aktsiatega spekuleerimist ja pidas tähtsaks massipsühholoogia tunnetamist, sest odav väljamüük annab väärtusinvestorile võimaluse soetada väärtusliku ettevõtte aktsiaid mõistliku hinnaga.

Grahami kuulsaim õpilane Warren Buffett peab seda raamatut maailma parimaks raamatuks ja kasutab raamatu põhimõtteid siiani. Usun, et kui keegi Eestis järjekindlalt kasutab Grahami raamatu „Intelligentne Investor“ põhimõtteid, võib ükskord ka Eestis olla oma Warren Buffett.

Head väärtusinvesteerimist!

Loe edasi >
Raamatuklubi info

Äripäeva raamatuklubi

on Eesti peamine äriraamatute kirjastaja, mis avaldab maailma parimaid psühholoogia-, juhtimis- ja turundusteoseid.

Klubi on tegutsenud juba 15 aastat ja pikaajalisele kogemusele tuginedes tehakse maailma uusimast juhtimiskirjandusest hoolikas valik. Klubi liikmena võite kindel olla, et maailma tunnustatud autorite populaarsed teosed jõuavad teieni ja te ei pea vaeva nägema võõrkeelse kirjanduse laviinis tee leidmisega. Raamatuklubi liikmena hoiate end kursis maailma parimate juhtimisteooriatega, õpite edukate ettevõtete kogemustest ning teate, kuidas rakendada neuroteaduse ja psühholoogia uusi avastusi edu ja õnne vankri ette.

• Klubi liige saab iga kuu värskelt ilmunud klubiraamatu 21% soodsamalt.
• Raamatu saadame Omniva pakiautomaati tasuta, võimalik on kasutada ka kullerteenust.
• Raamatud saab tellida ka e-raamatuna.
• Klubiraamatu eest saate mugavalt tasuda e-arve püsimakse või arvega.
• Kui ostate aasta jooksul 6 raamatut, võite valida kingiks ühe varem ilmunud raamatu.

Klubi liikmele saadetakse iga kuu (v.a juulis) üks uus raamat. Raamatu ostmisest saab loobuda klubi kodulehe kaudu, telefonitsi või e-posti teel.

LIITU KLUBIGA

Vaata ka neid